Nový zákon o povinném značení lihu se dotkne provozovatelů hospod, restaurací a dalších podobných restauračních zařízení

Provozujete kavárnu, hospodu nebo restauraci? Tak právě vás se týká nový zákon o povinném značení lihu., který byl uveden v platnost od 1. 12. 2013.

Nový zákon o povinném značení lihu totiž zavádí nová pravidla pro rozlévání lihovin v restauračních a (a jim podobných) zařízeních. Laicky řečeno se týká novela všech kaváren, restaurací, hotelů, náleven, hospod a restauračních zařízení, které rozlévají zákazníkům alkoholické nápoje. Ptáte se jak?

Nyní již na jednou pokladním místě může být pouze jedna otevřená lahev od jednoho druhu. Pokud však má lahev jednocestný uzávěr, tak se počet na pokladní místo navyšuje na 3 ks.

Pozor, pokladní místo není kasírka barmana. Nesmíte ani prodat lahev zákazníkovi, když budete mít za barem další rozdělanou, nesmíte mít ani lahev pro vlastní potřebu.

Co to je jednocestný uzávěr?

Jednocestný uzávěr je systém sloužící k tomu, aby obsah láhve šel pouze vylít. Pod jednocestným uzávěrem si představte výlevku se zpětným ventilem, jež je zafixovan k hrdlu láhve a nelze jej jinak odejmout.

Obsluha restauračního zařízení, jež disponuje láhvemi alkoholu, do nich tak nemůže dolít jiný alkohol. Jednocestný uzávěr také slouží k tomu, že provozovatel restauračního zařízení má dokonalý přehled o pohybu alkoholu ve své provozovně.

Zároveň slouží jednocestné uzávěry k přesnému vyúčtování veškerého rozlitého alkoholu. Tím je zajištěno také to, že personál si nedonáší alkohol domů, nerozlévá jej hostům zadarmo apod. Jednocestný uzávěr tak slouží k zamezení tomu, aby docházelo například k pančování alkoholu. Ostatně zavedení tohoto pravidla v novém zákoně o povinném značení lihu nejspíše souvisí s nedávnou metanolovou aférou v Česku.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si nejčastější dotazy týkající se nového zákona o povinném značení lihu! A nebo nám rovnou napište! Poradíme vám se spotřebními daněmi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>